Autor: Lovro Domitrović, Mar 19, 2025
Današnja društvena komunikacija usmjerena je većinom na pisano izražavanje za razliku od verbalnog komuniciranja, odnosno komuniciranja uživo. U digitalnom okruženju, interakcija je manje zastupljena, a samim time komunikacija postaje zapostavljena. Problem s komunikacijom je uočen kod male djece zbog zastupljenosti sveprisutnih medija. Zbog sve učestalijeg korištenja mobitela, što u zabavne svrhe, što u ostale, ipak dolazi do pomanjkanja opće komunikacije među djecom pa tako i ljudima.
Problem javnog nastupa je izuzetno velik. Svaka osoba ima svoju ekstrovertiranost, no problem se javlja kada je potrebno održati govor pred većim brojem ljudi, naročito nepoznatih. Učenici i učenice nemaju gdje naučiti kako se javno izražavati. Nekada je usmeni ispit pred pločom i pred profesorom bio učestaliji, dok se danas ispiti svode samo na pisano znanje. Na usmenom ispitu prisutne su slabe komunikacijske vještine kod kojih je problem učenicima i učenicama pravilno izraziti svoje misli te međusobno komunicirati s učiteljem ili učiteljicom. Generacija Alfa odrasta uz raznu tehnologiju, tehnologiju čiji utjecaj se projicira na smanjenju i osiromašenu komunikaciju. Ona uzrokuje veliku izolaciju među ljudima, štoviše ona međusobno separira ljude jednih od drugih.
Prezentacijske vještine su dio javnog nastupa zato što putem njih prezentiramo određene teme, pojmove ili ilustracije određenoj publici. Da bi prezentacija bila što jasnija i učinkovita bitno je osigurati nekoliko mogućih poboljšanja. Prvo, i najbitnije je dobro se pripremiti, zatim, držati publiku zainteresiranom, vježbati smiren govor te kontrolirati tremu. Potrebno je izbjegavati ponavljanje riječi i zastajkivanje tijekom govora. Najbolji način za otkrivanje problema prilikom govora je snimanje i pregledavanje snimke. Isto tako, bitno je imati držanje puno samopouzdanja gdje je tijelo opušteno i u prirodnom položaju. Ruke služe gestikuliranju, a kretanje na pozornici varira od dva do tri koraka bez naglih pokreta. Prije izlaganja, ako je moguće upoznajte se s prostorijom gdje držite govor te osjetite unutarnji mir. Ako želite, poslušajte svoju omiljenu pjesmu koja će vas ohrabriti, ali i osloboditi straha od nastupa. Te vještine nisu lake, ali nisu nemoguće, mnogi ugledni govornici i panelisti upravo su vježbanjem postigli da njihov govor bude utjecajan, snažan te da jasno komunicira s publikom.
Komunikacijske vještine zahtijevaju stalan rad, ali su i dugotrajan proces djece, ali i mladih u postizanju takozvanih naprednih komunikacijskih vještina. Govornička komunikacija pojedinca ovisi o njegovoj uključenosti u raznim komunikacijskim krugovima. Dakle, što je osoba više uključena, bit će sposobnija bolje komunicirati s ljudima u različitim situacijama. Primjerice, ako se osoba izgubi, neće se okrenuti pametnom uređaju, već se zatražiti pomoć okolnih građana koji će joj dati valjani odgovor. Večina, točnije 95%, komunikacije odvija se putem neverbalne komunikacije ili komunikacije tijelom. Za njenu učinkovitost potrebno je razumjeti naše pokrete, gestikulaciju, držanje i slično jer ona odražava naše misli. Stoga, onako kako komuniciramo, govori o nama samima, ali i načinu na koji ćemo prenijeti poruku drugoj osobi.
Saznaj više!
Ako želiš saznati više o ovome i ostalim projektima udruge eSTUDENT, posjeti web stranicu. Kako ne biste propustili najnovije informacije o radu Udruge, zaprati društvene mreže – Facebook, Instagram, Linkedln, TikTok i YouTube. Pretplati se i na newsletter kako bismo te mogli obavijestiti o svim projektima na mail.