Autor: David Milošević, Mar 13, 2025
Ovogodišnji LUMEN Development, veliko studentsko natjecanje u izradi web aplikacija, koji organizira tim Development udruge eSTUDENT ušlo je u novu, zanimljivu fazu. Formirani su natjecateljski timovi, a završio je i rok za predaju idejnog rješenja. U ponedjeljak je na red došao meet and greet, susret s poduzećima uz pomoć kojeg natjecatelji polako počinju slagati kockice i dobivati ideje koje u praksi mogu iskoristiti za svoju aplikaciju.
Predavanje je u sklopu susreta, na Sveučilištu Algebra Bernays studentima održala tvrtka Netgen, jedan od regularnih partnera na natjecanju.
Predavanje su održali dvojica mladih programera Netgena, jedne od naših najuspješnijih IT tvrtki koja preko 20 godina iznalazi nova web rješenja i surađuje s tvrtkama u Hrvatskoj i inozemstvu.
Svijet koji se krije iza web stranice
U kompleksnom području programiranja, gosti iz Netgena uspjeli su na jednostavan način prenijeti studentima karakteristike front end i back end dijelova aplikacije. Radi se o podjeli aplikacije na izvanjske aspekte i izgled koji predstavlja front end, te na nevidljivi veliki skup podataka (back end) koji kodiranjem na različite načine omogućuju da se na nekoj web stranici/u aplikaciji ispravno i predviđeno ponašaju sve “kućice” i da interakcija s korisnicima radi na pravi način.
“Aplikacija se s tehničke strane uvijek dijeli na front end i back end. U tim sustavima će svi morati raditi. Tako da vjerujem da smo im kroz današnje druženje pomogli na tom polju i da imaju ideje koje će alate koristiti i što će raditi. Inače mi je zadovoljstvo pomagati mladima koji se traže u tom programerskom svijetu, a imam i dobra iskustva s eSTUDENTom jer smo već surađivali prošlih godina kada sam isto držao predavanja. Uvijek se rado odazovem i vjerujem da nam je zadovoljstvo obostrano”, rekao nam je Marko Sandalj, voditelj front end tima u Netgenu.
Kroz nekoliko kahoot kvizova, studenti su pokazali koliko poznaju programske jezike, glavne pokretače bez kojih ne funkcionira ni dizajn ni pozadina aplikacija. Upoznali su se i sa određenim bibliotekama, takozvanim framework opcijama, alatima unutar jezika JavaScript, koji pomažu da stranice izgledaju pregledno, da se pojednostavi usluga poput online trgovine na aplikaciji, da se ne moraju raspisivati veliki kodovi za svaki “klik” na stranici i još mnogo toga. Neki su od tih alata React, Vue i Jquery. Ekipa iz Netgena pokazala je kroz rad u biblioteci React, kako na stranicu postaviti i osposobiti tipku “sviđa mi se”. React su prezentirali kao jedno od najboljih rješenja za natjecatelje, jer omogućuje kompleksne naredbe u aplikaciji, a također je i najpouzdaniji i rijetko je podložan greškama s kodovima.
Veliki izazov za natjecatelje
Iako studenti rade na tri zadane teme, od kojih je većina okupljenih tijekom kviza otkrila da je izabrala temu kultura i zabava, svatko dolazi sa svojim preferencijama, pitanjima i ciljevima. Petru Kapecu, Studentu 3. godine prijediplomskog studija na FER-u, predavanje je koristilo jer se uvjerio da je React framework u kojem će raditi, te je nadogradio znanja od prije.
“Odlučili smo da će se naš projekt raditi u Djangu i Reactu, tako da mi je ovo bilo i korisno i zanimljivo predavanje, jer se radilo o stvarima koje su jako srodne našim planovima. Naučio sam još tu jednu pozadinu Reacta koju nisam prije znao i bilo je stvarno super”, ispričao je Petar.
“Predavanje mi je bilo super jer je moj smjer zapravo multimedija, oblikovanje i primjena. Izrada aplikacija me isto fascinira, premda se još nikad nisam susrela s front endom ni svim tim pojmovima, pa mi je sve to malo apstraktno. Imam super tim i s njima učim polagano, tako da se stvarno veselim ozbiljno ući u ovaj naš timski rad”, kazala je Ana Weiss, studentica Sveučilišta Sjever.
Uz manje ili više predznanja, motivacije i želje za učenjem im svakako ne manjka. Stvaraju se prve ideje koje će zasigurno dovesti do napete završnice prepune dobrih aplikacija u svibnju.
Zahvaljujemo se svim našim partnerima na podršci i želji da natjecanje bude što kvalitetnije, na lijepim riječima, uputama i tome što su i na ovom meet and greetu pokazali da su tu za studente.
Premium partneri su ALTPRO, Byte Lab, GlobalLogic, Henkel Croatia d.o.o, L'Oréal Adria d.o.o, Wolt i XYLON.
Strateški su partneri LIDL i PBZ.
Regular partneri su APIS IT, AVL, Croatia Osiguranje i Netgen.
Prijatelj projekta je ALGEBRA BERNAYS.
Saznaj više!
Ako želiš saznati više o ovome i ostalim projektima, posjeti našu web stranicu. Kako ne bi propustili najnovije informacije o radu Udruge, zaprati nas na našim društvenim mrežama – Facebooku, Instagramu, Linkedlnu, TikToku i YouTubeu. Pretplati se i na newsletter kako bismo te mogli obavijestiti o svim projektima na mail.